o czym pamietac czy rozwoju osobistym

Rozwój osobisty nie posiada jednej definicji. Dla każdego oznacza coś innego. Może wyrażać się poprzez zdobywanie doświadczeń, umiejętności czy kompetencji. Rozwój osobisty może dotyczy zarówno sfery zawodowej, jak i prywatnej. Zawsze jednak dąży do jednego – lepszego poznania samego siebie i samodoskonalenia. Chcąc do tego dążyć, trzeba jednak wykazać się dużą samodyscypliną i zaangażowaniem. Sprawdź, co pomaga w rozwoju osobistym.

Rozwój osobisty w sferze zawodowej

Rozwój osobisty na poziomie zawodowym to pokonywanie i wspinanie się po szczeblach kariery. Opiera się on nabywaniu nowych umiejętności, kompetencji i sprawności. Wiąże się również z odkrywaniem swojej zawodowej tożsamości, która pomaga w realizacji wcześniej wytyczonych celów zawodowych.

czym jest rozwoj osobisty

Rozwój osobisty w sferze prywatnej

O rozwoju osobistym można również mówić na poziomie życia prywatnego. Opiera się on na odkrywaniu samego siebie, swoich mocnych i słabych stron oraz odnajdywaniu swojego miejsca na świecie. Wiele osób przez rozwój osobisty w sferze prywatnej rozumie również filozoficzne rozważania na temat tego, czym jest świat i człowiek oraz szukanie swojej misji i celu życia.

Co pomaga w rozwoju osobistym na poziomie zawodowym?

Najłatwiej o rozwoju osobistym mówić w odniesieniu do różnego rodzaju warsztatów z tego tematu i coachingów. Można tu wyróżnić coaching biznesowy, który wspiera przedsiębiorców w rozwoju ich biznesów oraz coaching  personalny, który nastawiony jest na rozbudowę sfery wewnętrznej człowieka. Ten pierwszy kierowany jest głównie do właścicieli i managerów przedsiębiorstw, często uczestniczą w nim również osoby, które dopiero chcą otworzyć własny biznes. Wśród narzędzi wspierających rozwój osobisty można także wyróżnić coaching zawodowy, które jest ściśle związany z rozwojem kariery i skierowany nie tylko do osób zajmujących wysokie stanowiska.

Rozwój osobisty a postawa wobec świata

W rozwoju osobistym bardzo duże znaczenie ma to, jak podchodzi się do otaczającego nas świata oraz problemów, jakie się napotyka na swojej drodze zawodowej. Najczęściej do kłopotów człowiek podchodzi w sposób negatywny. Tymczasem specjaliści ds. rozwoju osobistego powiadają, że nastawienie to jest jednym z podstawowych błędów. W rozwoju osobistym pomaga bowiem podejście pozytywne oraz nastawienie na rozwiązanie problemów. Ludzie sukcesu traktują je, jako coś, dzięki czemu można się rozwijać i przyswajać nową wiedzę. Co więcej, ważne jest szukanie i skupianiu się na przyczynach, które doprowadziły do problemu, a nie na odnalezieniu winnych.

Możesz wszystko!

Powyższe zdanie brzmi jak z amerykańskiego poradnika o tym, jak żyć, jednak w rozwoju osobistym podejście do wyzwań jest bardzo ważne. Stwierdzenia: to jest niemożliwe, to się nie uda, a nawet jeśli to – sprawiają, że wzrastanie i odkrywanie nowych możliwości jest niemożliwe. Dlatego w rozwoju osobistym pomocne jest skupienie się na tym, co możliwe i poszukiwanie nowych perspektyw, czyli jednym słowem sprawdza się otwartość.

Jasna wizja sukcesu

Aby móc mówić o rozwoju osobistym na poziomie zawodowym, należy również jasno określić, co chce się osiągnąć. Wizja sukces jest jednym z kluczowych elementów powodzenia. Dlatego, jeśli chcesz mówić o rozwoju osobistym, dowiedz się najpierw, co chcesz dzięki niemu osiągnąć.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here