Kim jest doradca zawodowy i w czym może pomóc

Czy zastanawiasz się nad podjęciem właściwej ścieżki kariery? A może poszukujesz zmian i potrzebujesz profesjonalnego doradztwa? W zakresie zawodu, kierunku kształcenia i doboru szkoleń pomaga doradca zawodowy. Kim dokładnie jest doradca zawodowy i w czym pomaga? Na te i kilka innych pytań, odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Kim jest doradca zawodowy?

Doradca zawodowy to specjalista, który w swojej codziennej pracy łączy zagadnienia z wielu obszarów nauki, a wśród nich są m. in. zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacjach, prawo pracy czy coaching. Doradca zawodowy pracuje w różnych miejscach, w których dokładniej udziela informacji na temat konkretnych branż czy warunków na rynku pracy.

W czym pomaga doradca zawodowy?

Pomoc doradcy zawodowego dostępna jest w różnych placówkach, a korzystać z jego usług mogą zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli. Wiąże się to z tym, że doradca zawodowy pośredniczy w pewnych wyborach na trzech etapach: wybór szkoły zawodowej, wybór kierunku po szkole średniej oraz doradztwo w zakładzie pracy, gdy zachodzi konieczność zmiany stanowiska, pracy lub zawodu.

Warto też wspomnieć, że doradca zawodowy to specjalista, który może pomóc w opracowaniu ścieżki kariery, obierając konkretne cele, ale też jest w stanie wydobyć skrywane umiejętności, które mogą okazać się przydatne w przyszłości.

Doradca zawodowy – czym powinien się charakteryzować?

Praca doradcy zawodowego to rozmowy z wieloma osobami, a każda z nich posiada różne osobowości, dlatego osoba na tym stanowisku powinna mieć określony zestaw cech, by sprawdzić się w tej roli. Kluczowe są także kompetencje, które definiują sposób działania specjalisty i podejście do poruszanych kwestii. Tylko odpowiednie umiejętności ze znajomości danego obszaru, pozwolą doradcy odpowiedzieć na zadawane pytania. Podstawą jest także znajomość rynku pracy i warunków, jakie tam panują oraz ewentualnych możliwościach.

Ważne jest, by doradca zawodowy nie unikał odpowiedzi na zadawane pytania ani ich nie ignorował, a do przedstawianych mu spraw podchodził obiektywnie, przedstawiając zarówno pozytywne, jak i negatywne strony danego rozwiązania. Rzetelne podejście do każdej sprawy, szacunek do różnic oraz świadomość własnych uprzedzeń i motywów składają się na profesjonalizm, którym powinien charakteryzować się dobry doradca zawodowy.

Doradca zawodowy – pomoc

Wyżej wspominaliśmy, że doradca zawodowy uczestniczy w decyzjach wielu osób w trzech możliwych etapach, dlatego możliwe jest umówienie się na wizytę w instytucjach związanych z edukacją i rynkiem pracy, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, centrach informacji przy wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy oraz w prywatnych centrach doradztwa zawodowego. Istnieją również alternatywne rozwiązania dla bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Jakie są to możliwości?

Doradca zawodowy online

Jednym z rozwiązań jest opcja wideoterapii z doradcą zawodowym. W sieci coraz bardziej popularne są serwisy online, które oferują pomoc psychologiczną i doradztwo, m. in. jest to Avigon.

Doradca zawodowy jest również dostępny, a rezerwacja wizyty jest szybka i gwarantuje pełną transparentność co do ponoszonych kosztów. Wystarczy podać swój e-mail i wybrać termin konsultacji, by odbyć rozmowę z wytypowanym przez siebie specjalistą. Całość odbywa się dzięki bezpiecznemu łączu wideo, a dzięki możliwości odbycia wizyty we własnym domu sama konsultacja wydaje się być bardziej komfortowa.

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, jednak praca to ważny element naszego życia i w dużej mierze poświęcamy jej czas i energię, dlatego satysfakcja z wykonywanych obowiązków jest niezmiernie ważna. Poszukujesz nowych zawodowych wyzwań? Nie wiesz jaką ścieżkę rozwoju wybrać? Wszystkie te problemy powinien rozwiązać kompetentny doradca zawodowy. Pamiętaj, że czasem poza tradycyjnymi sposobami, warto poszukać alternatywnych opcji, które w tym przypadku akurat są łatwo dostępne i nie trzeba ich daleko szukać – wystarczy rozejrzeć się po Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here