Coraz więcej placówek przedszkolnych odchodzi od obowiązku organizacji poobiedniego odpoczynku swoich podopiecznych. Chociaż popołudniowa drzemka czy nawet wyciszenie najmłodszych jest korzystne dla ich codziennego funkcjonowania, to okazuje się, że nakaz leżenia, a tym bardziej spania w ciągu dnia dla niektórych przedszkolaków jest prawdziwą traumą. Zdania na ten temat są naprawdę podzielone. Czy warto, aby dzieci leżakowały? Czy w przedszkolach powinien być taki obowiązek? A może jednak pozwolić najmłodszym na podejmowanie samodzielnych decyzji w tym zakresie? Szczegóły poznasz poniżej.
Zalety poobiedniego leżakowania w przedszkolu
Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują w ciągu dnia regeneracji i większość z nich chętnie odbywa godzinną drzemkę. Po takim wypoczynku organizm jest optymalnie zregenerowany i gotowy na dalszą aktywność. Co istotne, odpoczynek w ciągu dnia nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną dzieci, ale przede wszystkim ma korzystny wpływ na ich koncentrację uwagi, procesy zapamiętywania oraz naukę.
Zastanawiasz się, dlatego Twój kilkulatek staje się marudny, rozdrażniony i zniechęcony do wszelkich działań po południu? Właśnie dlatego, że jest zwyczajnie zmęczony.
Aby leżakowanie w przedszkolu mogło odbywać się w sprzyjającej atmosferze, przede wszystkim nie należy do spania zmuszać. Przedszkole powinno zostać wyposażone w wygodne leżaczki przedszkolne, a w sali powinien panować relaksacyjny klimat. Świetnym pomysłem jest zaciemnienie okien czy włączenie odprężającej muzyki, która będzie cicho przygrywać w tle.
Czy leżakowanie w przedszkolu to na pewno dobry pomysł?
Nie ma wątpliwości, że leżakowanie w placówce przedszkolnej przynosi więcej korzyści, aniżeli wad, natomiast powinno być realizowane tylko dla tych dzieci, które tego chcą. Pamiętaj, że każdy przedszkolak rozwija się w swoim tempie i ma inne potrzeby. Nie można narzucać ogólnych działań dla wszystkich. Niektóre dzieci nie czują się też zbyt pewnie, aby spać poza domem. Wolą położyć się w swoim łóżku i mają związane z tym rytuały, które nie mogą zostać zrealizowane w przedszkolu. Popołudniową drzemkę powinny odbywać jedynie te dzieci, które wykażą taką chęć, pozostałym należy zapewnić w tym czasie inny rodzaj wyciszających zajęć. Odpoczynkiem może być także słuchanie bajek, czy oglądanie edukacyjnego filmu.
Zmuszanie dziecka do spania w czasie, w którym nie jest ono zupełnie na to gotowe, może skutkować zniechęceniem do przebywania w przedszkolu. Weź pod uwagę, jak wielu dorosłych do tej pory wspomina przedszkolne leżakowanie niczym historie z horroru. Kiedyś leżakowanie było obowiązkowe i wręcz przymusowe.
Co istotne, jeśli w przedszkolu organizowane jest leżakowanie, powinno ono odbywać się na konkretnych zasadach. Tego rodzaju odpoczynek musi przebiegać o stałych godzinach i wcale nie trwać zbyt długo. Najczęściej wystarczy godzina relaksu w ciągu dnia, aby dziecko zyskało energię do działania.