Najczęściej popełniane błędy w Twój e-PIT

Trudno jest na razie mówić o najczęściej popełnianych błędach w Twój e-PIT, jeżeli usługa jeszcze nie ruszyła. Biorąc jednak pod uwagę wcześniej popełniane przez podatników błędy oraz analizę zaproponowanego przez Ministerstwo Finansów nowego rozwiązania, można po przeprowadzeniu analizy, wysunąć pewne hipotezy – co potencjalnie podatnicy mogą zrobić źle. Zamiast popełnić błędy warto zwrócić uwagę na niektóre, potencjalnie problematyczne kwestie i wziąć je pod rozwagę wypełniając swój Twój e-PIT, na początku przyszłego roku.

Błędny formularz – nieuprawnione skorzystanie z usługi

Pierwszym z kryteriów umożliwiających skorzystanie z usługi Twój e-PIT, jest zakwalifikowanie do grupy podmiotów rozliczających się na konkretnych drukach podatkowych. W 2019 roku Krajowa Administracja Podatkowa udostępni usługę, wyłącznie dla podatników pracujących na PIT-37 oraz PIT-38. Zabraknie więc tej możliwości dla osób rozliczających się na jednym z najpopularniejszych formularzy – PIT-36. W tym miejscu może pojawić się więc pierwsze zagrożenie w popełnieniu błędów – w przypadku jeżeli podatnik na swoim Portalu Podatkowym znajdzie wypełniony formularz w usłudze Twój e-PIT, a powinien rozliczyć się na przykład na PIT-36. Jeżeli podatnik posiada np. działalność gospodarczą oraz pracuje dodatkowo na umowie o pracę, powinien odrzucić zaproponowaną w usłudze Twój e-PIT deklarację lub po prostu rozliczyć się samodzielnie. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, nie zakwalifikuje się on przecież do grupy PIT-37 i PIT-38.

Brak wypełnienia deklaracji – nieuzasadnione zaniechanie

Jednym z największych atutów usługi Twój e-PIT, jest tak zwana możliwość „nie rób nic”. Dla określonej grupy podmiotów, dla której Krajowa Administracja Podatkowa udostępni przygotowany formularz, umożliwiono opcję automatycznego rozliczenia PIT. W takich przypadkach jeżeli podatnik do dnia 30 kwietnia nie podejmie żadnej aktywności w zakresie PIT, organy rozliczą go za niego. Dla niektórych osób to rozwiązanie może być bardzo wygodne i niejako zdejmować z nich obowiązek zeznaniowy. Jednak zawsze należy zweryfikować, czy faktycznie w danym, indywidualnym przypadku, podatnik może liczyć na rozliczenie automatyczne. Może bowiem zdarzyć się, że nie kwalifikuje się do wypełnienia deklaracji przez organy (np. podlega pod inną deklarację niż PIT-37 i PIT-38).  W takiej sytuacji, potencjalnie może narazić się na negatywne konsekwencje za niezłożenie deklaracji podatkowej, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy.

Podsumowanie i rekomendacje

Usługa Twój e-PIT zapowiada się jako kolejny etap w cyfryzacji Krajowej Administracji Podatkowej. Może w sposób znaczący ułatwić pracę wielu podatników oraz umożliwić im szybkie i wygodne rozliczenie z fiskusem. Podczas korzystania z  nowej usługi, każdorazowo warto zapoznać się z jej zasadami oraz na wszelki wypadek zweryfikować przygotowany przez organy PIT. Może okazać się, że czegoś w nim brakuje, jakieś informacje nie zostały przekazane lub pojawiły się błędy w systemie. Tego typu dodatkowe sprawdzenie i aktywność ze strony podatnika nie wymaga zbyt dużej pracy, a może uchronić go przed wieloma negatywnymi konsekwencjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here