ak zalozyc dzialnosc gospodarcza

Założenie własnej działalności gospodarczej jest procesem prostym i szybkim. Firmę można założyć w przeciągu kilku chwil, w jednym okienku w urzędzie. Jednak samo jej założenie nie gwarantuje sukcesu. Przejście na swoje powinno być przemyślaną i rozsądną decyzją. Sprawi to, że założenie własnej firmy będzie pierwszym krokiem do faktycznego sukcesu. Zobacz, o czym pamiętać zakładając firmę i jak przygotować się do prowadzenia biznesu.

Formalności związane z założeniem działalności gospodarczej

Chociaż założenie firmy nie jest tak skomplikowanym procesem, jak jeszcze kilka lat temu, to przyszły przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że będzie musiał dopełnić kilku formalności. Bez nich nie będzie mógł wystartować żaden biznes. Część formalności przy zakładaniu firmy można wykonać w jednym urzędzie, przy jednym okienku. To o czym nie można zapomnieć to: wpis do CEIDG, wybór kodów PKD, zdobycie koncesji, licencji i zezwoleń (jeżeli są one konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej), wybór formy opodatkowania, wybór adresu siedziby firmy,  oraz rejestracji w ZUS jako przedsiębiorca.

o czym pamietac zakladajac wlasna firme

Marketing dla początkującej firmy

Przyszły przedsiębiorca przed założeniem własnej działalności gospodarczej powinien też poważnie przemyśleć kwestie marketingowe. Pierwszym aspektem jest sama nazwa biznesu. W kolejnych krokach dobrze jest ustalić czy biznes będzie miał własną stronę www i pocztę firmową oraz określić, w jakich kanałach będzie się promował. Polecanym rozwiązaniem jest także ustalenie budżetu marketingowego.

Ustal źródło finansowania

Każdy młody biznes potrzebuje finansowania. Na początku więcej się inwestuje, niż zarabia. W związku z tym przemyśl, jaki będzie źródło finansowania biznesu w pierwszych miesiącach jego działania. Polecanym rozwiązaniem jest nieporzucanie pracy na etacie w początkowej fazie rozwoju własnego biznesu. W pierwszych miesiącach warto połączyć te aktywności, przeznaczając część stałej wypłaty na rozwój działalności.

Myśl jak klient

Wiele firm powstaje z pasji – to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ich właściciele lubią to, co robią i chcą się temu poświęcić. Pamiętaj jednak, że celem każdej działalności jest przynoszenie dochodu. Jeżeli okazuje się, że twój pomysł na biznes nie przynosi go, należy pomyśleć o przebranżowieniu się lub dostosowaniu swoich produktów/usług do tego, czego oczekują klienci. Oferowany produkt powinien być pożądany przez odbiorców i dostosowany do rynku. W związku z tym nie zapomnij przed otwarciem firmy zrobić nawet podstawowego badania rynku i dowiedzieć się, czy to, co oferujesz, będzie budzić zainteresowanie.

wlasna dzialnosc o czym pamietac

Nie zrażaj się po pierwszej porażce

Statystyki pokazują, że 80% firm upada po pierwszym roku działalności. Te same badanie mówią, że pierwsze widoczne zyski z działalności gospodarczej widoczne są po 3 latach. Jednak, aby je osiągnąć, potrzebna jest determinacja, wytrwałość i ciężka praca. W jej trakcie jest niemal pewne, że popełnisz błąd czy źle ocenisz sytuację. Pamiętaj, że takie sytuacje są normalne – nawet największe biznesy mają swoje dobre i złe chwile. W swoich działaniach skup się na uczeniu się na błędach i nie zapominaj o wierze w siebie. Biorąc pod uwagę powyższe statystyki i liczby, nie rezygnuj też przy pierwszej porażce. Poddanie się w obliczu niepowodzenia może być nieopłacalne, pamiętaj, że w biznes chcesz zainwestować sporo czasu i pieniędzy.

Porażka nie jest końcem swojej kariery zawodowej

Nawet, jeśli okaże się, że prowadzenie biznesu nie jest drogą dla ciebie, to nie oznacza to, że twoja kariera dobiegła końca. Budując firmę, zdobywasz nowe doświadczenia, umiejętności i kontakty, które możesz wykorzystać po jej zamknięciu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here