Starasz się o kredyt, a bank odrzucił Twój wniosek? Sprawdź, co może wpłynąć na taką sytuację i co sprawia, że bank uznaje Cię za niewiarygodnego klienta!
To, czy bank przyjmie, czy odrzuci wniosek może zależeć zarówno od błahych, jak i bardziej poważnych czynników. Oto niektóre z nich:
Błędy podczas wypisywania wniosku – jeśli niewłaściwie uzupełnisz wniosek, bank może go odrzucić. Zarówno brak wymaganych danych, jak i wpisanie ich w nieodpowiednie rubryki mają tutaj znaczenie. Wypełniając wniosek staraj się to zrobić dokładnie, by zapobiec niepotrzebnemu stresowi.
Zbyt niska zdolność kredytowa – to parametr, który ma istotne znaczenie podczas ubiegania się o kredyt. Jeżeli posiadasz zbyt niską zdolność kredytową, bank odrzuci wniosek. Jednak nic straconego. Możesz bowiem wnioskować o niższą kwotę lub wydłużyć czas spłaty zobowiązania. Być może wtedy wysokość miesięcznej raty będzie na tyle niska, że bank uzna twoją zdolność kredytową za odpowiednią.
Forma zatrudnienia – na najlepsze warunki mogą liczyć osoby zatrudnione na umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Oczywiście osoby zatrudnione w innej formie też mają szanse na kredyt, jednak mogą trafić na pewne trudności. Kiedy pracujemy od niedawna, mamy problemy ze znalezieniem zleceń lub pracujemy sezonowo nasz wniosek może zostać odrzucony. Musimy wtedy wykazać w odpowiednich dokumentach, że nawet nieregularne zarobki pozwolą nam na terminowe regulowanie zobowiązania. Nie jest to łatwe, ale jest możliwe.
Zła historia kredytowa lub jej brak– na najlepszej pozycji będą osoby, które spłacają swoje zobowiązania w terminie, bez żadnych opóźnień. Jeżeli masz problemy z bazami dłużników i widnieją tam negatywne informacje, możesz mieć trudności w otrzymaniu kredytu. Co ważne, brak jakichkolwiek zobowiązań również nie wpływa na naszą korzyść. Banki mogą uznać Cię za niewiarygodnego klienta, ponieważ nie mają żadnego punktu odniesienia.
Za duża wysokość zobowiązań – im więcej zobowiązań posiadasz tym niższa będzie twoja zdolność kredytowa i bank może odrzucić wniosek. Warto wtedy, przez wnioskowaniem o nowy kredyt spłacić część poprzednich zobowiązań lub je skonsolidować.