Producent przenośników taśmowych- Co to jest przenośnik taśmowy

Przenośnik taśmowy to urządzenie, które służy do transportowania materiałów drobnych, sypkich, itp. Znajduje szerokie zastosowanie w różnych działach przemysłu, np. kopalniach, budownictwie, składowiskach, a także sklepach, magazynach, sortowniach i wiele innych. Przenośniki taśmowe służą do transportowania bez poślizgu, czyli łagodnego przemieszczania towarów małogabarytowych lub np. sypkich itp. Mogą być używane jako urządzenia autonomiczne bądź elementy linii montażowej.

Budowa przenośnika taśmowego

Występuje wiele różnych konstrukcji przenośników. Większość z nich jest napędzana silnikami elektrycznymi. Najczęściej przenośnik składa się z taśmy transportowej, połączonej w pętlę, opartej na rolkach, napędzany może być bębnami napędowymi. Taśma napinana za pomocą urządzeń takich jak: śruba rzymska i napinacze sprężynowe, grawitacyjne, hydrauliczne lub pneumatyczne. Przeważnie montowane są również urządzenia do czyszczenia taśmy. Są to wszelkiego rodzaju szczotki, noże, skrobaczki itp.. Przenośniki taśmowe mogą być wykonane jako stałe, przejezdne, rewersyjne czy wagowe.

W zależności od przeznaczenia oraz zapotrzebowania klienta producent przenośników taśmowych może dostosować długość i kąt nachylenia przenośnika, szerokość i rodzaj taśmy transportowej oraz moc układu napędowego. Taśma w przenośniku może być wykonana z gumy, silikonu, elastycznego tworzywa lub nawet bawełny, kauczuku czy filcu. Konstrukcja transportera taśmowego może być zrobiona ze stali malowanej, kwasoodpornej albo z profili aluminiowych. Przenośnik może więc być zbudowany o ściśle określonych parametrach, w zależności od przeznaczenia i wymagań odbiorcy.

Zastosowanie przenośników taśmowych

Przenośniki taśmowe przeznaczone są zarówno do transportowania lekkich produktów jak i ciężkich, np. w kopalniach czy w budownictwie. Znajdują zastosowanie w prawie wszystkich rodzajach przemysłu oraz handlu, a nawet transporcie. Wykorzystywane są do przemieszczenia materiałów w poziomie i nawet pod kątem 30 stopni oraz na różne wysokości i z wybraną prędkością.

Funkcje dodatkowe montowane w przenośnikach taśmowych

Przenośnik może mieć zamontowaną podstawę lub też jest wykonany bez niej. Podstawa może mieć możliwość regulacji ręcznej lub z napędem elektrycznym. Istnieje wybór dostosowania prędkości napędzanej taśmy, może być stała lub regulowana za pomocą przemiennika częstotliwości. Zamontować opcjonalnie można elektryczne połączenie przenośników z czujnikami optycznymi z reflektorem lub przyciskami bezpieczeństwa stop. Do wyboru jest też sposób wykonania taśmy np. z zabierakami poprzecznymi, falbaną boczną i klinkiem prowadzącym pod taśmą. W zależności od potrzeb klienta występuje szeroka gama pasów, która umożliwia wybór właściwego rozwiązania w związku z materiałem i właściwościami pasów np. klasy spożywczej, odpornej na olej, do wyboru jest również kolor.

Przenośniki mogą posiadać na wyposażeniu np. wagi ( mierniki przepływu) przenoszonego materiału, wykrywacze metali lub łańcuchy. Pracę przenośnika mogą zabezpieczać sygnalizatory zerwania taśmy, przeciążenia lub czujniki temperatury itd..

Transport za pomocą przenośników taśmowych znacząco ułatwia i przyspiesza pracę w niemal każdej dziedzinie gospodarki. Jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na przemieszczenie materiałów, jednocześnie generując niskie koszty eksploatacji.

Źródło: http://podbierak.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here