Systemy kafeteryjne – kompleksowe rozwiązanie w zakresie benefitów

Każdy pracodawca wie, jak ważne w dzisiejszych czasach są benefity dla pracowników. To one pozwalają  odpowiednio zmotywować pracowników do większego zaangażowania w powierzone im projekty. Ponadto benefity pracownicze są niezwykle istotne, kiedy chcemy pozyskać nowych, świetnych specjalistów w naszej firmie, dlatego pracodawca zawsze dba, aby informacje o nich znalazły się  w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Coraz większe znaczenia mają również narzędzia, dzięki którym możemy w prosty sposób zarządzać benefitami pracowniczymi w firmie. Obecnie pracodawcy w Polsce coraz chętniej korzystają z systemów kafeteryjnych, które niosą ze sobą wiele udogodnień zarówno dla pracodawcy jak i jego pracowników. Czym jest system kafeteryjny? Na jakiej zasadzie działa i jakie są jego główne zalety?

Czym jest system kafeteryjny i jak działa?

Szukasz wygodnego rozwiązania ułatwiającego obsługę świadczeń pozapłacowych? System kafeteryjny to strzał w dziesiątkę. Przede wszystkim oferuje on szeroki wybór gotowych benefitów dla pracowników dostępnych w jednym miejscu. Obejmują one rozmaite dziedziny od sportu i aktywności fizycznej, przez posiłki, opiekę medyczną, ubezpieczenia aż po kulturę, turystykę i rekreację.

Istotną zaletą systemów kafeteryjnych jest fakt, iż dają one pracownikom swobodę wyboru benefitów, które im odpowiadają i są zgodne z ich zainteresowaniami. Dotyczy to również terminu i miejsca ich realizacji. Dzięki temu pracodawca ma pewność, iż pracownicy otrzymają świadczenia pozapłacowe,  z których będą zadowoleni i wdzięczni pracodawcy.

Zazwyczaj systemy kafeteryjne działają na bazie platformy internetowej. Pracodawca wybiera benefity, które będą dostępne  dla pracowników w systemie kafeteryjnym, jak również pulę środków do rozdysponowania przez pracowników na te świadczenia. Dzięki temu pracodawca oszczędza czas, który musiałby przeznaczyć na rozliczenie każdego pracownika korzystającego ze świadczeń pozapłacowych i posiada pełną kontrolę nad budżetem przeznaczonym na świadczenia dla pracowników.

System kaferetyjny a Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

System kafeteryjny pozwala pracodawcy na korzystanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub środków obrotowych, którymi będą opłacane benefity pracownicze.

Pracodawca prowadzący w firmie Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych ma pewność, że środki, które pochodzą z Funduszu są wydatkowane zgodnie z obowiązującą ustawą o ZFŚS. Ponadto system kafeteryjny umożliwia równy dostęp do benefitów wszystkim pracownikom firmy.

W przypadku, kiedy pracodawca opłaca benefity ze środków obrotowych, udostępnia swoim pracownikom szeroki wachlarz benefitów z dostępnej oferty oraz swobodę w ich wyborze, ale inaczej wygląda w tutaj podejście w obrębie odprowadzania podatków i składek ZUS.

System kafeteryjny – korzyści i ułatwienia dla pracodawcy

Systemy kafeteryjne dzięki swoim funkcjonanościom oraz różnorodności benefitów niosą ze sobą wiele korzyści, zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Pracownicy mogą korzystać ze swobody wyboru pośród szerokiej oferty benefitów, natomiast pracodawca zyskuje pewność, że zaspokoi potrzeby swoich pracowników. Co więcej, systemy kafeteryjne niosą ze sobą wiele udogodnień dla pracodawców. Są nimi między innymi łączenie w jednym miejscu wszystkich świadczeń i wygoda w obsłudze. Ponadto, niektóre systemy kafeteryjne jak np. MyBenefit oferują obsługę świadczeń abonamentowych, co powala pracownikowi na wybór wszystkich świadczeń w jednym miejscu, a pracodawcy na zarządzanie dokumentami i środkami przeznaczonymi na świadczenia pozapłacowe za pomocą jednego, prostego w obsłudze narzędzia oraz rozliczanie raportów jednym kliknięciem myszki.

Benefity dopasowane do potrzeb pracowników

Jednym z najczęstszych problemów z jakimi borykają się pracodawcy jest odpowiednie dopasowanie benefitów do potrzeb każdego z pracowników. Wiemy, że każdy z nas jest inny, ma odmienne zainteresowania, gusta, pragnienia i potrzeby, którym powinny odpowiadać benefity pracownicze, aby prawidłowo spełniały swoje zadanie.

Swoboda w wyborze i różnorodność benefitów jaką daje system kafeteryjny dla pracowników pozwala im na wybór dokładnie tych świadczeń, których potrzebują i które są zgodne z ich zainteresowaniami, wiekiem czy sposobem spędzania wolnego czasu. Dzięki temu, pracodawca ma pewność, że pracownik będzie zadowolony z benefitów i odpowiednio zmotywowany do dalszej, efektywnej pracy w firmie.

Kolejną zaletą systemu kafeteryjnego dla pracowników jest jego dostępność. Przykładowo system kafeteryjny MyBenefit jest dostępny online, całą dobę, dzięki czemu pracownik ma stały dostęp do oferty benefitów. Realizacja ich, także jest banalnie prosta, a każdy benefit ma określony czas na jego realizację, dzięki czemu pracownik nie musi tego robić od razu po wybraniu benefitu, który go interesuje.

MyBenefit – system kafeteryjny

MyBenefit to system kafeteryjny, który przypadnie do gustu zarówno pracodawcy szukającemu kompleksowego rozwiązania w zakresie dodatkowych świadczeń, jak również pracownikom, którzy będą mogli skorzystać z szerokiej oferty benefitów i wybrać te, które są dopasowane do ich potrzeb i zainteresowań. Dzięki temu, każdy pracownik poczuje się usatysfakcjonowany, a także doceniony przez swojego pracodawcę.

Warto dodać, że system kafeteryjny MyBenefit jest prosty w obsłudze, posiada liczne funkcjonalności i raporty, a dostawca systemu kafeteryjnego zapewnia dostępność i wysoką jakość każdego z benefitów, bezpieczny przepływ środków oraz prawidłowe raportowanie. Co więcej, wszystkie rozliczenia dotyczą jednego dostawcy, co znacznie ułatwia kwestię rozliczeń benefitów.

W naszym kraju możemy znaleźć wiele systemów kafeteryjnych, różniących się od siebie zarówno ofertą benefitów jak i funkcjonalnością platformy, dlatego przy wyborze systemu kaferteryjnego warto sprawdzić, czy spełnia on oczekiwania oraz potrzeby pracodawców i pracowników.

Autor: zespół Mybenefit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here