Zagraniczne fundusze ETF

Funduszy ETF to wygodny i dość bezpieczny sposób inwestowania, jeżeli inwestowanie w akcje może być w jakiś sposób bezpieczne. Mowa tutaj tylko o inwestowaniu długoterminowym. Day traderzy nie mają czego szukać w funduszach ETF. Czy zagraniczne fundusze ETF interesują się w ogóle Polską?

Fundusze ETF mają za zadanie odwzorowywać składem swojego portfela akcji wybrany indeks giełdowy. Przykładowo ETF na WIG20 zawiera wyłącznie spółki z tego indeksu w proporcjach maksymalnie zbliżonych do tego, jak poszczególne spółki wpływają na indeks. To oznacza, że dla kupujących jednostki uczestnictwa w funduszu ETF, ich wartość zmienia się wraz ze zmianą danego indeksu (rośnie lub spada).

ETF więc są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą tracić czasu na żmudne analizy poszczególnych spółek, a zarabiać zgodnie z ogólnym kierunkiem, w którym podążają rynki. Co ważne, ETF-y mogę mieć ekspozycję nie tylko na akcje, ale również na surowce czy np. kruszce. Na polskiej GPW jest mniej niż 10 dostępnych ETF-ów, dlatego inwestorzy kierują swój wzrok za granicę. Tam ETF-y są dostępne w setkach.

Na zagranicznych rynkach spotkamy też kilka funduszy ETF, które mają ekspozycję na polską giełdę. Dostępne są w Londynie, na nowojorskiej giełdzie czy tuż za naszą zachodnią granicą. Które zagraniczne fundusze stawiają na polskie spółki?

  • iShares MSCI Poland ETF
  1. zarządzany przez BlackRock. Fundusz jest notowany na NYSE i odwzorowuje wyniki indeksu MSCI Poland IMI 25/50 Index.
  2. iShares MSCI Poland UCITS ETF
  3. zarządzany przez BlackRock. Odwzorowuje wyniki indeksu MSCI Poland, a jednostki można kupić na giełdzie w Londynie, Frankfurcie oraz w Zurychu.
  4. Expat Poland WIG20 UCITS ETF
  5. od Expat Capital. Fundusz notowany we Frankfurcie oraz Sofii I odwzorowuje rodzimy indeks WIG20.

Gdzie kupić zagraniczne Fundusze ETF?

Jeżeli jesteśmy zainteresowanie zakup jednostek zagranicznych Funduszy ETF z ekspozycją na polską giełdę, musimy posiadać rachunek o brokera, umożliwiającego nam takie inwestycje. Jednym z nich jest Saxo Bank Polska ze swoją platformą inwestycyjną SaxoTraderGO, umożliwiającą kupowanie ETF-ów z całego świata. Także tych dotyczących polskich indeksów giełdowych, ale zarządzanych przez zagraniczne Fundusze.

To doskonała okazja do inwestowania dla osób, które chcą zaufać swoje pieniądze doświadczonym funduszom z wysoko rozwiniętych rynków. Założenie i prowadzenie rachunku jest całkowicie darmowe, więc klient ponosi tylko prowizje od kupna papierów wartościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here