Umiejętności miękkie nie należą do tych, na których rozwoju się skupiamy. W szkole uczymy się matematyki, języków, przedmiotów ścisłych i przerabiamy teorię. Nie przykuwamy uwagi do rozwoju kompetencji miękkich, szczególnie w wieku młodzieńczym. Jak się jednak okazuje, te umiejętności są najcięższe do wypracowania i często są najbardziej znaczące w decyzji o zatrudnieniu. Pracodawcy coraz bardziej uświadamiają sobie znaczenie dobrania dobrego zespołu do osiągnięcia sukcesu, dlatego sprawdź teraz, które umiejętności powinieneś zacząć rozwijać już dzisiaj.
- Komunikacja – to niezmiernie cenna umiejętność, która pomaga w spójnym porozumiewaniu się zarówno w mowie i w piśmie oraz pracy z ludźmi. Umiejętność wyrażania siebie pomaga w unikaniu nieporozumień.
- Rozwiązanie problemów – kto nie chciałby żyć bez problemów? Każdy, a na pewno pracodawcy. Co jeśli zmienisz podejście do problemów czy błędów i zaczniesz je postrzegać jako kroki do rozwoju? To pierwszy krok nauki ich rozwiązywania. W życiu ciężko uniknąć trudności, ale bez nich przestalibyśmy się rozwijać. Tak samo jest w biznesie, wraz z jego rozrastaniem się, pojawiają się nowe wyzwania, a grupa pracowników, którzy nie boją się ich podejmowania, to skarb dla pracodawcy.
- Myślenie krytyczne – to kolejna, niezmiernie ważna umiejętność, szczególnie w naszych czasach. Odróżnianie faktów od opinii, argumentowanie i tworzenie związków przyczynowo-skutkowych to być może klucz do sukcesów. W naszych czasach jesteśmy wręcz bombardowani informacjami, reklamami, a dostęp do wiedzy jest tak duży, że niemalże każdy może się rozwijać. Do tego, dostęp do pożyczek pozabankowych online jest tak łatwy, że każdy obywatel może wspomóc się dodatkowymi środkami na rozwój, bez wychodzenia z domu. Pozostając w wygodnym fotelu, dzięki internetowi można skutecznie doszkalać swoje umiejętności.
- Kreatywność – umiejętność coraz bardziej doceniana w biznesie. Nie przynależy już tylko do artystów, ale jak się okazuje jest przydatna w życiu codziennym, a szczególnie w biznesie. Ponieważ kreatywność to nie tylko tworzenie sztuki, ale przede wszystkim znajdowanie nowych powiązań między rzeczami nam dotąd znanymi. Dzięki temu, nawet codzienne czynności, takie jak gotowanie można zamienić w ciekawe zajęcie i tworzyć niekonwencjonalne potrawy. W biznesie kreatywność jest potrzebna na każdym kroku, przyda się w znajdowaniu kreatywnych argumentów do negocjacji, do szukania rozwiązań do rozwoju i do wspomnianej wcześniej umiejętności rozwiązania problemów.
- Inteligencja emocjonalna – to umiejętność rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych osób oraz zdolność używania własnych emocji i radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi innych osób. Ludzie z rozwiniętą inteligencją emocjonalną lepiej radzą sobie ze stresem i łatwiej im idzie porozumiewanie się z innymi ludźmi. Ułatwia to pracę, a tym bardziej, że inteligencja emocjonalna to także motywacja i pewność siebie, jak również zdolność przyjmowania odpowiedzialności za zadania oraz umiejętność adaptacji. Który pracodawca nie chciałby, aby jego pracownik miał wysoką inteligencję emocjonalną?
Każde z tych umiejętności możesz rozwijać codziennie, wykonując różnorodne ćwiczenia, czytając blogi czy książki rozwojowe, oglądając video z poradami czy biorąc udział w warsztatach albo sesjach z coachem.