5 osób, które porywały tłumy za pomocą słów

Codziennie mówimy. Najczęściej do jednej osoby i najczęściej – nie zwracając szczególnej uwagi na to, co i jak komunikujemy. Sytuacja zdecydowanie zmienia się, kiedy przychodzi nam stanąć przed nieco większą grupą. Nikt nie rodzi się doskonałym mówcą – ale każdy może rozwijać te umiejętności. Dziś przedstawimy Ci 5 osób, które były w tym naprawdę świetne. Czego możesz się od nich nauczyć?

Przed nami kilka niesamowitych osób, które prawdopodobnie nie zapisałyby się w historii, gdyby nie potrafiły porywać tłumów za pomocą słów. Nie brakuje opinii, zgodnie z którymi słowo to najpotężniejsza broń. To postaci to solidne dowody.

Dla jednych wystąpienia publiczne to zawodowa codzienność, dla innych – przepustka do nowej pracy lub na inne stanowisko. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak robić to naprawdę skutecznie – spójrz na tę niesamowitą piątkę.

Sokrates

Twierdził, że wie, że nic nie wie, a jego słowa (jeszcze sprzed naszej ery) powtarzamy do dziś. To jeden z najsłynniejszych filozofów greckich, a na liście wystąpień, którymi zapisał się w historii, widnieją przede wszystkim trzy mowy wypowiedziane na rozprawie (Sokrates został skazany przez sąd na śmierć).

To, czym fascynuje Sokrates, jest przede wszystkim podejście. Wypracowanie metody elenktycznej i metody majeutycznej sprawiało, że zarówno dialog jak też wystąpienia filozofa miały bardzo charakterystyczne cechy.

Winston Churchill

Świetny przykład tego, jak ważną rolę w budowaniu pozycji lidera pełnią wystąpienia publiczne. Winston Churchill znany jest nie tylko jako świetny przywódca, ale i wyjątkowy mówca. W Polsce kojarzymy go przede wszystkim ze słowami “Nigdy w historii wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu.”, które dotyczą Bitwy o Anglię. Ale to nie tylko przywódca, który potrafił doskonale zmotywować żołnierzy. W 1953 r. Churchill został laureatem Literackiej Nagrody Nobla, co tylko potwierdza to, jak dobrze potrafił posługiwać się słowem.

John F. Kennedy

„Ich bin ein Berliner” („Jestem berlińczykiem”) to prawdopodobnie najsłynniejsze słowa wypowiedziane przez JFK, wiązane z pięknym gestem solidarności. Jednak na jego fenomen wpływ miał przede wszystkim charakterystyczny sposób wypowiadania, zgodnie z którym słuchacze mieli poczucie autentycznej rozmowy, budowania kontaktu i wyjątkowego traktowania przez mówcę.

Abraham Lincoln

Przemowa gettysburska Prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna jest do dziś uważana za wzór w zakresie retoryki politycznej. To tylko jedna – choć przez wielu uważana za najważniejszą – z wyjątkowych wypowiedzi Lincolna, która mimo że trwała dosyć krótko – była naszpikowana treścią i głębią, prawdziwie docenianą dopiero przez kolejne pokolenia. Lincoln to postać kontrowersyjna pod względem politycznym, a zarazem mówca, który potrafił wykorzystać ogromną moc słów do realizacji własnych celów.

Barack Obama

Pierwszy czarnoskóry Prezydent Stanów Zjednoczonych z kultowym już hasłem “Yes, we can” to kolejna postać, która w swoich wystąpieniach publicznych wyróżniała się autentycznością i skutecznością. Obama zbudował ogromną przewagę poprzez wzbudzanie emocji u odbiorców. Jego sposób wypowiedzi i nieszablonowość sprawiła, że wielu Amerykanów uważa go za jednego z najlepszych mówców.

Zapoznawanie się z wystąpieniami postaci, które przedstawiliśmy oraz analiza ich sposobu, stylu wypowiedzi i wybieranych technik to przede wszystkim inspiracja, która może pozwolić Ci rozwinąć swoje umiejętności. Ale to nie wszystko – zarówno Sokrates, Churchill, Kennedy, Lincoln czy Obama to osoby, które wykorzystały potężny potencjał słów i wypowiedzi do tego, by realnie wpływać na kształtowanie poglądów społeczeństwa. A jak jest w Twoim przypadku? W realizacji jakich celów pomoże Ci rozwój umiejętności porywania tłumów za pomocą słów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here