Niewątpliwie każdemu z nas Niemcy kojarzą się z dynamicznie rozwijającą się gospodarką, wysokim standardem życia czy wysokimi zarobkami. Zdecydowanie czynniki te potrafią przekonać niektórych polaków do emigracji. Niemcy słyną przede wszystkim z najniższej stopy bezrobocia w Europie. Z uwagi na rewolucyjny rozwój gospodarki, pracodawcy nieustannie poszukują osób do pracy. Zatrudnienie w kraju znajdą zarówno osoby wykształcone, jak i fachowcy i specjaliści w określonej dziedzinie. Nic dziwnego, że Niemcy to jeden z głównych kierunków emigracji zarobkowej. Nasz zachodni sąsiad oferuje wysokie płace, położony jest stosunkowo blisko, a  biur, które organizują stałe czy sezonowe zatrudnienie jest naprawdę sporo. 

Otwartość na rynku pracy i wysoka jakość życia bezsprzecznie zachęcają nas do przeprowadzki na teren Niemiec. Z drugiej strony, płace w Polsce również zaczynają się poprawiać, bezrobocie maleje, a coraz więcej pracodawców zaczyna walczyć o pracowników. W takim przypadku nasuwa się pytanie, czy nadal warto emigrować do pracy w Niemczech? Czy emigracja ma tak duży sens, jak jeszcze kilka lat temu? Sprawdź, czy wyjazd do Niemiec w dalszym ciągu się opłaca!

Dlaczego warto emigrować do Niemiec?

Szacuje się, że liczba emigrantów w Niemczech na dzień dzisiejszy wynosi 10,6 mln. Wśród nich znajdziemy zarówno obywateli Unii Europejskiej – Bułgarii, Włoch czy Polski, jak i krajów spoza niej. Pod względem obcokrajowców zamieszkujących państwo, Niemcy zajmują czołową pozycję. Kraj ten zachęca przede wszystkim niewielka odległość do Polski oraz wysokie zarobki. Ustawowa stawka godzinowa wynosi 8, 84 euro. Praca w Niemczech to dobry wybór nie tylko dla tych, którzy pracują tu sezonowo, jak również tych, którzy chcą dorobić np. w wakacje. Niewątpliwie, największe zapotrzebowanie jest przy pracach budowlanych oraz w opiece osób starszych. Zatrudnienie z łatwością znajdą wykwalifikowani pracownicy, tj. spawacze, stolarze czy dekarze. Na zachód emigruje także coraz więcej absolwentów wyższych uczelni – inżynierów, programistów, pielęgniarek i lekarzy. Oprócz bardzo dobrych warunków socjalnych, ludzi zachęca niemiecka otwartość oraz kultura. Wizerunek polaków w Niemczech przez ostatnie laty uległ poprawie, a pracodawcy coraz częściej chwalą sobie współpracę z naszymi rodakami.

flaga Niemiec

Dobrze zaplanuj wyjazd

Wśród polaków wciąż wzrasta zainteresowanie pracą za naszą zachodnią granicą. W związku z tym, iż istnieje szansa legalnego zatrudnienia obcokrajowców na terenie Niemiec, każda osoba chętna podjęcia pracy za granicą powinna dogłębnie zapoznać się ze wszelkimi informacjami na ten temat. W momencie, gdy w naszej głowie rodzi się pomysł na przeprowadzkę za granicę często nie zdajemy sobie sprawy, ile rzeczy musimy załatwić, by wyjazd ten przyniósł zyski, a nie straty. Celem naszej podróży jest praca, tak więc dobrze jest znaleźć ją jeszcze przed wyjazdem. Oczywiście, niektórzy pomijają tę kwestię i zajmują się poszukiwaniem odpowiedniego stanowiska dopiero po przyjeździe na miejsce, jednak podpowiadamy, że nie warto ryzykować. Zdecydowanie lepiej wyjechać z pewnością, iż za Odrą praca już na nas czeka. 

Kolejną istotną kwestią jest zakwaterowanie. Czasami zakwaterowaniem zajmują się pracodawcy, jednak zazwyczaj dotyczy to jedynie prac sezonowych. W większości przypadków pracownik jest zdany sam na siebie. Kiedy już znajdziemy odpowiednie lokum, wówczas możemy rozpocząć pakownie. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, świadectwa, dyplomy i certyfikaty potwierdzające nasze kwalifikacje. Zaraz po przyjeździe warto od razu załatwić wszelkie formalności związane z pobytem na terenie Niemiec. Jeśli ktoś decyduje się na wyjazd „w ciemno” i zamierza szukać pracy dopiero po przyjeździe, może skorzystać z rejestracji w urzędzie pracy. Aby tego dokonać wystarczy posiadać kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Każda osoba, podejmująca pracę w Niemczech powinna we wnikliwy sposób zapoznać się ze wszystkimi informacjami zawartymi w prawie pracy. Nieświadomi obcokrajowcy bardzo często padają ofiarami oszustw w tej kwestii. Podsumowując, aspektów, które należy załatwić w związku z wyjazdem za granicę jest szereg. Ważne, aby żadnej z nich nie pominąć ani nie zbagatelizować, ponieważ konsekwencje mogą być dla nas bardzo ciężkie.

paszport

Życie i praca w Niemczech

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą w Niemczech, musimy poczynić odpowiednie zainteresowania. Podstawą jest znajomość języka niemieckiego, który ułatwi nam start za granicą. Ponadto, ma to korzystny wpływ na nasz wizerunek, bowiem pracodawcy preferują osoby posługujące się językiem przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Pamiętajmy również, aby przetłumaczyć wszystkie dokumenty, które mogą nam się przydać. Zaliczają się do nich wspomniane dyplomy z uczelni, zaświadczenia o posiadanych kwalifikacjach, uprawnienia i dokumenty ubezpieczeniowe. Wynagrodzenie i koszt życia w Niemczech są zróżnicowane – nieco taniej jest w części wschodniej. Ceny za wynajem pokoju wahają się od 250 euro, zaś za mieszkanie zapłacimy około 400 euro. Do tego należy doliczyć opłaty za wodę, gaz, internet czy wywóz śmieci. Artykuły spożywcze i chemia są zdecydowanie droższe niż w Polsce. Zaoszczędzić możemy robiąc zakupy w popularnych supermarketach, np. Aldi. 

Płaca, którą możemy otrzymać bez przeszkód pokryje wszystkie opłaty, a nawet pozwoli na odłożenie mniejszej bądź większej sumy pieniędzy. Statystyczny emigrant, który pracuje w Niemczech zarabia ok. 800-1000 euro.  Na życie wydawane jest 50% pensji. Reszta pieniędzy jest odkładana lub przesyłana do rodziny w Polsce. Oczywiście, wszystko zależy od naszego stylu życia.  Na zarobki wpływ ma również charakter naszego przyjazdu – najbardziej oszczędni są pracownicy sezonowi, a najmniej osoby, które chcą osiedlić się w Niemczech na stałe. Jednym z kluczowych argumentów, potwierdzających, że Niemcy to doskonałe miejsce do pracy i życia jest dobrze rozwinięty system socjalny. Na wsparcie finansowe mogą liczyć rodziny, bezrobotni, osoby chore oraz kobiety w ciąży.

emigrant

Gdzie szukać pracy?

Kiedy już załatwimy wszystkie formalności i inne kwestie, które umożliwią nam emigrację, wówczas możemy rozpocząć poszukiwanie pracy. Jak wiadomo, emigranci zarobkowi nie powinni mieć problemu z znalezieniem zatrudnienia. Rynek pracy za Odrą rozwija się ekspresowo. Według danych z IAB w 2018 powstało aż 650 tys. nowych miejsc pracy. Na czołowej pozycji znajdują się specjaliści IT, pracownicy służby zdrowia oraz inżynierowie, bowiem to na nich pracodawcy zgłaszają największe zapotrzebowanie. W dodatku profesje te są najbardziej płatne na terenie Niemiec. Oczywiście, nie oznacza to, że mniej wykwalifikowani pracownicy nie znajdą zatrudnienia. Do zdobycia posady wystarczą konkretne umiejętności, odrobina doświadczenia zawodowego i znajomość języka w stopniu komunikatywnym.

Zatem, gdzie szukać ofert? Możliwości jest naprawdę wiele. Możesz zrobić to na własną rękę, pytając znajomych, którzy pracowali już za granicą czy przeglądając lokalne oferty w internecie lub prasie. Kolejnym sposobem jest nawiązanie współpracy z firmami organizującymi zagraniczne wyjazdy do pracy. Z pewnością pomogą nam one w wypełnieniu wszystkich formalności. Niektóre z nich oferują pomoc również w znalezieniu lokum i urządzeniu się na miejscu. Warto jednak zachować ostrożność i wcześniej upewnić się, czy dana firma jest zarejestrowana oraz czy deklaruje umowę do podpisania na piśmie. Należy wiedzieć, że pomóc znaleźć pracę może Ci biuro pośrednictwa pracy w Niemczechobecnie działa ponad 800 Agencji Pracy, z których mogą skorzystać obywatele wszystkich krajów należących do UE.

Zalety pracy w Niemczech

  • Specjalne przywileje pracowników oraz wsparcie socjalne.
  • Łatwość znalezienia pracy.
  • Atrakcyjne wynagrodzenia.
  • Niski koszt życia.
  • Zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
  • Znakomite perspektywy dla emigrantów zarobkowych.
  • System opieki zdrowotnej w Niemczech określany jest jako jeden z najlepiej funkcjonujących na świecie.
  • Transport publiczny na wysokim poziomie, dzięki czemu można podróżować bez przeszkód.
  • Tolerancyjne i otwarte społeczeństwo.
  • Usytuowanie kraju sprzyjające podróżowaniu. 

Podsumowanie

Wiele osób poszukując pracy zastanawia się, czy pracować w Polsce, czy wyjechać do pracy za granicę. Z jednej strony wiąże się to z opuszczeniem Ojczyzny, rodziny i przyjaciół, z drugiej zaś szansa na samorozwój, poznanie nowej kultury i ludzi, a co najważniejsze warunki finansowe są zdecydowanie atrakcyjniejsze i zachęcające. Nie ulega wątpliwości, że jednym z najczęściej wybieranych kierunków podróży są Niemcy. Nie bez znaczenia jest również bliska odległość od Polski. Praca w Niemczech jest idealnym rozwiązaniem nie tylko dla tych, których przyciąga praca sezonowa, ale i stałe zatrudnienie. Za Odrą Polacy oceniani są jako ludzie pracowici i profesjonalni, nie bojący się nowych wyzwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here