Nauka dwóch języków obcyc

Często zastanawiamy się nad tym, czy lepszą strategię będzie stanowić skupienie się na nauce jednego języka obcego, czy też może warto równolegle poznawać np. dwa różne języki?

Nauka dwóch języków obcych: dlaczego warto to rozważyć?

Bez wątpienia jest to ciekawe pytanie. Intuicyjnie zapewne większość z nas będzie przychylać się do pierwszego z wymienionych wariantów. Taka postawa ma rzecz swoje plusy, jednak bynajmniej nie można jej uznawać za jedyną słuszną. Dlaczego warto uczyć się więcej niż jednego języka obcego oraz jakie profity może przynieść nam taki model nauki? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Przede wszystkim warto pamiętać, że poszczególne języki obce są ze sobą ściśle powiązane. Ma to naprawdę istotne znaczenie praktyczne. Znając np. język hiszpański dosyć łatwo będzie nam przejść na j. portugalski lub włoski. Z języka francuskiego możemy natomiast bez większych problemów przerzucić się na każdy inny język romański.

Oczywiście jednak, nauka języka obcego, który wybierzemy jako drugi powinna zacząć się możliwe jak najwcześniej. To właśnie z tego powodu na studiach filologicznych zawsze istnieje również lektorat drugiego języka obcego, niemal zawsze przynależnego do tej samej grupy językowej.

Nie chodzi o to, aby równolegle uczyć się obu wybranych języków na 100%. Możemy postawić sobie precyzyjny a zarazem bardziej realistyczny plan. Załóżmy, że wybraliśmy języki hiszpański oraz pierwszy. Naszym niech będzie poziom C1 z języka hiszpańskiego w przeciągu dwóch lat oraz B1 z portugalskiego w tym samym okresie.

Dlaczego takie podejście jest korzystne? W pewnym momencie będziemy znali pierwszy z wybranych języków już na tyle dobrze, iż pozostanie nam ów język jedynie szlifować. Jednocześnie będziemy jednak również dysponować istotną podbudową z drugiego języka, ergo znacznie łatwiej będzie nam osiągnąć w jego zakresie poziom biegły.

To jednak jeszcze nie koniec korzyści. Pamiętajmy, że im więcej języków znamy, tym lepsze nasze perspektywy na rynku pracy. Natomiast „podczepianie” pod naukę popularnego języka nauki mniej powszechnego języka z tej samej grupy to wprost znakomita metoda. Jeśli bowiem nawet znajomość pierwszego z wybranych języków w danym momencie nie przyniesie nam spodziewanych profitów(np. znalezienie pracy na danym stanowisku), zawsze pozostanie nam drugi, mniej znany a przez to nierzadko znacznie bardziej pożądany przez pracodawców język.

Rzecz jasna, warto zadbać o to, aby nauka była naprawdę efektywna. Uczenie się z książek, osłuchiwanie się z językiem, korzystanie ze słowników- to wszystko ma ogromne znaczenie, ale podstawą rzeczywiście skutecznego procesu uczenia się zawsze będą albo studia filologiczne albo wysokiej jakości kursy językowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here