Dotacje dla firm na fotowoltaikę

Rosnący koszt energii elektrycznej w Polsce stymuluje poszukiwanie oszczędności. Ze względu na swoje zalety, instalacje fotowoltaiczne są naturalnym wyborem wielu prywatnych użytkowników jak też firm. Produkcja energii na własne potrzeby i sprzedaż nadwyżki wytworzonej w celu zbilansowania kosztów do zera to tylko niektóre z zalet zielonej energii.

Zielona energia w polskich firmach

Każdy system wykorzystujący energię słoneczną funkcjonuje na podobnych zasadach. Zainstalowane moduły przetwarzają promieniowanie słoneczne na prąd stały, wykorzystując tak zwany efekt fotowoltaiczny (PV). Prąd stały może być następnie magazynowany w akumulatorze lub przetwarzany przez falownik słoneczny na prąd przemienny, który można wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych. W zależności od rodzaju systemu nadwyżka energii słonecznej może być „zapisana” w sieci, sprzedana lub zmagazynowana w różnych systemach magazynowania akumulatorów.

Rozwój technologii modułów fotowoltaicznych wraz z ekonomią skali doprowadził do tego, że koszt fotowoltaiki spadł o 90 procent w ciągu dekady. Generuje to ogromne globalne zainteresowanie wytwarzaniem energii, także w skali mikro i średniej. Zwrot z inwestycji jest wystarczającym argumentem dla właścicieli domów, firm, agencji do instalowania systemów słonecznych. Oprócz wartości ekonomicznej duże znaczenie mają aspekty środowiskowe, konieczność dekarbonizacji, eliminacja śladu węglowego przez przedsiębiorców oraz ratowanie przyrody.

Fotowoltaika pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej bezpośrednio ze źródeł odnawialnych. Energia jest pozyskiwana z promieniowania słonecznego. Służą do tego półprzewodnikowe ogniwa fotowoltaiczne. Ten rodzaj energii wykorzystywany jest głównie do wytwarzania energii elektrycznej na dużą skalę za pośrednictwem sieci dystrybucyjnych, ale także pozwala na dostarczanie energii poza siecią.

Energia fotowoltaiczna podczas swojej eksploatacji nie emituje żadnych zanieczyszczeń, co przyczynia się do zapobiegania emisji gazów cieplarnianych. Dzięki postępowi technologicznemu koszt energii słonecznej zasilanej energią słoneczną stale spada. Obecnie koszt energii elektrycznej produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne wynosi od 0,05 do 0,10 USD za kWh w Europie.

Jak dostać dofinansowanie na fotowoltaikę w firmie?

W ostatnich latach zwiększyły się możliwości finansowania inwestycji w OZE zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. Dotacje dla firm spowodowały znaczny wzrost zainteresowania przedsiębiorców zieloną energią. Zobacz aktualne programy dofinansowań dla firm na https://www.a1europe.pl/dotacje-dla-nowych-firm/

Instalacje fotowoltaiczne mogą być obecnie finansowane z kredytu lub leasingu. Dodatkowo rozwój rynku wspierają programy rządowe, oferujące dotacje na finansowanie inwestycji. Różnorodne możliwości finansowania zewnętrznego w połączeniu z programem dotacji rządowych sprzyjają w szczególności finansowaniu instalacji instalowanych na własny użytek.

Do tej pory konsumenci mogli korzystać z dwóch programów: Mój Prąd i Czyste Powietrze. Obecnie wstrzymano pierwszy z tych programów, który oferował bezzwrotne dotacje na montaż systemów w wysokości 5 tys. zł. Konsumenci mogą jednak nadal ubiegać się o finansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Program oferuje dotacje, ale tylko dla tych, którzy wymieniają stare, nieefektywne źródło ciepła, którego specyfikacje techniczne są podane w programie. Dodatkowo konsumenci mogą łączyć dotacje z produktami handlowymi. Przykładem takiego połączenia może być oferta Ekopożyczki oferowana przez PKO Bank Polski. Produkt obejmuje finansowanie zarówno zakupu, jak i montażu paneli fotowoltaicznych do kwoty 50 tys. zł. Przedsiębiorcy mogą również korzystać z dotacji rządowych. Specjalnie dla nich powstał program Energia Plus. W ramach programu mogą otrzymać bezzwrotną dotację do 50% inwestycji lub nisko oprocentowaną pożyczkę do 300 mln zł.

Rozwój programów rządowych wpływa również na rozwój oferty komercyjnych instytucji finansowych. Oprócz kredytów dostępnych na rynku, w ostatnim czasie przedsiębiorcy mogą również finansować takie inwestycje poprzez leasing. Produkt ten oferowany jest zazwyczaj w uproszczonej procedurze, a firmy zyskują możliwość sfinansowania paneli fotowoltaicznych wraz z ich montażem. Kredyt lub leasing pozwala przedsiębiorcom na sfinansowanie całego przedsięwzięcia nawet do kwoty 500 tys. zł. W większości firm leasingowych okres leasingu przewidziany jest na sześć lat.

Dofinansowanie fotowoltaiki można też uzyskać od władz samorządowych. Takie dotacje przyznaje na przykład miasto Warszawa. Jedynym warunkiem jest prowadzenie działalności na terenie miasta. Podobny program prowadzą też inne miasta na przykład Gdynia czy Poznań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here