Jak odnaleźć utraconą motywację do pracy?

0
2136

Choć nie od dziś wiadomo, że motywacja do pracy jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu zawodowego, czasami trudno odnaleźć w sobie energię do działania. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia – w takim przypadku liczy się jednak nie tylko podejście samych pracowników, ale i pracodawcy.

Brak motywacji pracowników – co może zrobić pracodawca?

Jeżeli pracodawca widzi, że jego podwładni tracą zapał do pracy, nie powinien ignorować niepokojących sygnałów. To w dużej mierze od niego zależy, czy odzyskają dawną motywację. Dobrym pomysłem na wzmocnienie zespołu i dodanie jego członkom energii do działania jest w tym przypadku wprowadzenie pakietu benefitów pozapłacowych. Możliwość wykupienia tego typu świadczeń dla pracowników proponuje, np. firma Edenred. W ofercie znajdują się takie bonusy do wynagrodzenia, jak nowoczesne karty podarunkowe,  bony lunchowe czy dodatki na sport i kulturę.

Zaletą tego typu benefitów pozapłacowych jest to, że podwładni mogą we własnym zakresie zadecydować, w jaki sposób je wykorzystają. Dzięki temu świadczenia są idealnie dopasowane do potrzeb i preferencji konkretnych osób. Bez wątpienia działa to motywująco, ponieważ daje poczucie, że pracodawca dba o swoich pracowników i chce zapewnić im jak najlepsze warunki.

Motywująco mogą też zadziałać większe nagrody, np. karty wakacyjne. Warto wręczać je podwładnym, którzy wyjątkowo przysłużyli się do rozwoju przedsiębiorstwa. W ten sposób pozostali pracownicy zauważą, że pracodawca docenia starania i wkład pracy poszczególnych osób, co może zachęcić ich do podjęcia wzmożonego wysiłku.

Planowanie i priorytetyzacja zadań jako narzędzie walki z brakiem motywacji

W przypadku utraconej motywacji, wiele zależy od konkretnego pracownika. Podstawową kwestią jest więc  ustalenie priorytetów w życiu zawodowym. Należy jasno określić, jakie cele się posiada i na tej podstawie zastanowić się, co można zrobić, aby stopniowo je realizować. Trzymanie się tak stworzonego planu może zadziałać motywująco, ponieważ wypełnianie wcześniej założonych zadań nie tylko jest satysfakcjonujące, ale i z każdym krokiem przybliża do upragnionego sukcesu.

Ważna jest także umiejętność planowania pracy każdego dnia. Brak motywacji często wynika  bowiem z nadmiernego zmęczenia i stresu, których można spróbować uniknąć. W tym celu warto nauczyć się określać stopień ważności poszczególnych zadań. Następnie wystarczy rozpoczynać wykonywanie obowiązków od tych najważniejszych, stopniowo przechodząc do tych mniej istotnych – w ten sposób praca będzie o wiele szybsza, a także bardziej efektywna, co może przełożyć się na wzrost poziomu motywacji.

Rozwój, inspiracja, motywacja

Doskonałym motywatorem jest też możliwość rozwoju zawodowego, dlatego warto  uczestniczyć w różnych kursach i szkoleniach. Jeśli pracodawca ich nie oferuje, można dokształcać się na własną rękę, np. czytając branżowe książki, artykuły czy rozmawiając ze specjalistami po fachu. Dzięki temu można też znaleźć wiele inspiracji. Zetknięcie się z nowymi pomysłami i nieznaną dotąd perspektywą z pewnością pomoże w odzyskaniu motywacji do działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here