Gdzie szukać stażu na wakacje?

Okres wakacyjny to dla wielu studentów niezwykle intensywny czas. Jedni udają się w odległe podróże, drudzy rozwijają swoje pasje, jeszcze inni odpoczywają w domowym zaciszu. Istnieją jednak grupy, które letnie miesiące wykorzystują na poszerzanie swoich kompetencji zawodowych – w wolnym czasie pracują i odbywają staże, stawiając tym samym pierwsze kroki na rynku pracy.

Od czego zacząć poszukiwania wakacyjnego stażu?

Do poszukiwań letniego stażu warto przygotować się jak najlepiej. W przedsiębiorstwach oferujących ten rodzaj krótkoterminowego zatrudnienia zazwyczaj najbardziej ceni się profesjonalizm, dlatego należy pamiętać o przejrzystym i estetycznym CV. Dodatkowym atutem będzie starannie napisany list motywacyjny, w którym scharakteryzowana zostanie sylwetka kandydata, cele zawodowe, doświadczenie, informacje o dodatkowej działalności (np. w fundacjach non profit, kołach naukowych, stowarzyszeniach). Istotnym elementem poszukiwań jest także wybór branży. Zdarza się, że osoby studiujące dany kierunek chciałyby podczas letniego stażu spróbować czegoś zupełnie innego – nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby aplikować do firmy lub większego przedsiębiorstwa, które zajmuje się interesującą nas dziedziną. Należy też podkreślić, że kandydat aplikujący na staż to osoba, która dopiero wszystkiego się uczy. Z tego powodu nie należy przejmować się brakiem doświadczenia w danej branży.  

W jakich miejscach szukać letnich praktyk?

W okresie wakacyjnym spora część pracodawców poszukuje osób chętnych do odbycia praktyk. Letni staż można zrealizować w wielu miejscach, a wybór konkretnej firmy powinien być przede wszystkim uzależniony od preferencji i usposobienia. Jakimi miejscami warto się zainteresować?

  • Duże przedsiębiorstwa

W tego typu firmach kandydaci mogą liczyć zazwyczaj nie tylko na opiekę mentora, ale również szczegółowe wprowadzenie i objaśnienie charakteru wszystkich obowiązków. Aplikując do dużych przedsiębiorstw (takich jak np. polska firma rodzinna https://www.lppsa.com/kariera), można liczyć na wartościowy staż, m.in. u boku projektantów mody, który będzie stanowił doskonałe przygotowanie do wejścia na rynek pracy.

  • Lokalne firmy

W mniejszych przedsiębiorstwach fantastycznie odnajdą się osoby, które preferują mniej liczne zespoły. Krótkoterminowe zatrudnienie w lokalnych firmach będzie stanowiło świetne przygotowanie do pracy dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji brać udziału w programach stażowych.

  • Start-upy

Staże w start-upach stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak chociażby ze względu na nietuzinkową działalność i możliwość podszkolenia umiejętności na niezbadanych dotąd polach. W takich organizacjach liczy się przede wszystkim pomysłowość i umiejętność szybkiego dostosowania się do tempa prowadzonego projektu.

Jak najszybciej znaleźć staż?

Osoby poszukujące stażu mają kilka możliwości. Pierwszą z nich jest internetowy research. W sieci istnieje sporo portali (takich jak Pracuj.pl), za których pośrednictwem można od razu aplikować lub odpowiadać na wybrane oferty. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będą poszukiwania bezpośrednio na stronach internetowych konkretnych firm, które nas interesują. Alternatywą dla tej metody są studenckie biura karier. Ogromną zaletą tego typu miejsc jest brak konieczności poszukiwania wakacyjnych praktyk na własną rękę – pomogą nam w tym akademiccy specjaliści. Dobrym wyjściem będzie także wizyta na dedykowanych wydarzeniach (np. Absolvent Talent Days), podczas których kandydaci mają nie tylko możliwość znalezienia stażu, ale również uczestnictwa w wykładach eksperckich czy konsultacjach ze specjalistami ds. wizerunku i autoprezentacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here