najczestsze pytania na interwiev

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, każdy kandydat zastanawia się, jakie pytania padną z ust rekrutera. Analizując, o co może być zapytanym, stara się ułożyć sobie odpowiedzi, które pokażą go idealnego kandydata. Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej warto jednak rozpocząć od opracowania odpowiedzi  na najczęstsze pytania rekrterów. Według rekruterów to właśnie z nimi kandydaci mają największy problem. Wynika to z tego, że uważają najczęstsze pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej, za te, które na pewno ich nie zaskoczą, a więc przygotowaniu odpowiedni na nie poświęcają najmniej czasu. Jeżeli nie chcesz, żeby typowe pytania rekrutacyjne zaskoczyły i ciebie zobacz, o co może pytać rekruter  i jak poradzić sobie z odpowiedziami.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą być o różne rzeczy. Miejskimi legendami są już te  dotyczące ulubionego koloru czy potrawy, a także skomplikowane zagadki logiczne czy moralne. Zazwyczaj jednak każdy z rekruterów ma stały zestaw pytań, który kieruje do każdego kandydata. Te podstawowe pytania rekrutacyjne mają na celu poznanie kandydata i jego motywacji do pracy oraz sprawdzić jego wiedzę o stanowisku/firmie, do której aplikuje.

Co wiesz o naszej firmie? Czyli klasyk pytań rekrutacyjnych

Jednym z pierwszych pytań, z którym przyjdzie się zmierzyć kandydatowi na rozmowie kwalifikacyjnej, jest to dotyczące wiedzy o firmie, w której ubiega się o pracę. Niestety ciągle zdarza się, że kandydaci na rozmowy kwalifikacyjne przychodzą nieprzygotowani i nie wiedzą nic o firmie, w której chcą pracować, ani o stanowisku, na które aplikowali. Zadając to pytanie, rekruter sprawdza, czy kandydat podjął w ogóle trud przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przygotowanie odpowiedzi na to najczęstsze pytanie zadawane na rozmowie  kwalifikacyjnej jest bardzo proste. Wystarczy poświęcić 5 minut, aby zapoznać się z tym, czym zajmuje się firma. Można to zrobić, odwiedzając stronę www. Jeżeli nie masz za dużo czasu, skup się na zakładkach o nas i oferta, jeśli chcesz zabłysnąć, przeanalizuj stronę np. pod kątem obsługiwanych klientów.

podstawowe pytania na rozmowie kwalifikacyjne

Podstawowe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej: dlaczego chcesz u nas pracować?

Kolejnym podstawowym pytaniem na interview jest to, które ma pokazać, dlaczego chcesz pracować akurat w tej, a nie innej firmie (ewentualnie może ono przybrać formę, dlaczego chcesz zmienić pracę). Bezpiecznymi odpowiedziami na to pytanie rekrutacyjne są te opierające się o chęć dalszego rozwoju, awansu, zwiększenia odpowiedzialności. Przygotowując odpowiedź na to pytanie, skup się na pozytywach. Absolutnie nie mów, o kulisach odejścia z poprzedniej pracy, nie narzekają też na obowiązki, szefa czy współpracowników. Warto wspomnieć też o tym, co możesz dać firmie i jakie korzyści ty odniesiesz z pracy w niej np. możliwość kontaktów z międzynarodowym klientem czy praca pełna wyzwań praca.

Rekruter pyta o motywacje

Na rozmowie rekrutacyjnej często pada też pytanie o to, co motywuje cię do pracy. Każdy pracodawca chce zatrudnić pracownika, który będzie z entuzjazmem i zaangażowaniem podchodzi do powierzonych obowiązków, stąd jeszcze przed zatrudnieniem chce poznać jego motywacje do pracy. Przygotowując odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne, warto wspomnieć o motywowaniu sukcesem i ambitnych zadaniach, które zostaną nam powierzone. Odpowiedz na to pytanie, powinna być też mocno uzależniona od stanowiska, na które się aplikuje.

Rozmowa o marzeniach

Na interview często padają też pytania o to, jak wygląda wymarzona praca lub jak wyobrażasz sobie pracę na danym stanowisku. Twoja odpowiedź ma pokazać, czy jesteś odpowiednim kandydatem na daną posadę i czy twoje wyobrażenia są zbieżne z rzeczywistością. Jeśli aplikujesz na stanowisko programisty, a powiesz, że twoja wymarzona praca opiera się na kontakcie z ludźmi, możesz być pewien, że nie dostaniesz tej pracy. Rekruter będzie wiedział, że oferowane stanowiska nie spełnia twoich oczekiwań i najprawdopodobniej znudzisz się pracą po kilku tygodniach, a proces rekrutacji będzie musiał zacząć się jeszcze raz. To pytanie rekrutacyjne jest też próba oceny celów zawodowych i tego, jak mocno jesteś zaangażowany w samorozwój. Udzielają odpowiedzi na takie pytanie rekrutacyjne, staraj się być szczery. Pamiętaj, że i tobie i rekruterowi zależy na znalezieniu idealnej pracy/pracownika.

I o przyszłości…

Częstym pytaniem na rozmowie kwalifikacyjnej jest również to o cele zawodowe. Tym pytaniem rekruter sprawdza, czy jesteś stały w swoich wyborach i nie skaczesz z jednej branży do drugiej. Odpowiedz, może być też podstawą, do ocenienie czy nie podejmuje pochopnych decyzji.

najczesciej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Chociaż najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wydaje się kandydatom tymi z serii niepotrzebnych i nieważnych, to dla pracodawcy mają istotne znaczenie. Pozwalają ocenić czy osoba aplikująca na dane stanowisko sprawdzi się na nim i wpisze w kulturę firmy. Jeżeli chce się dobrze wypaść na interview, warto przygotować sobie odpowiedzi na te pytania. Pozostawienie ich bez odpowiedzi skutkuje zmniejszeniem swoich szans w procesie rekrutacyjnym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here