Jak nauczyć się programować

Umiejętności programowania, są bardzo pożądane w dobie internetu i ciągle rozwijającej się technologii. Aby sprostać zadaniom stawianym przed developerem, musisz posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, które zagwarantują Ci sprawne wykonanie każdego zadania. Możliwości jest kilka, możesz zdecydować się na naukę na własną rękę, studia informatyczne lub odbycie kursu w renomowanej szkole programowania. Każda z tych możliwości wymaga jednak zaangażowania i determinacji. Poniżej radzimy jak nauczyć się programować i o czym powinieneś wiedzieć.

Nauka profesjonalnego programowania nie jest łatwym zadaniem. Często są to długie godziny spędzone nad wykonywaniem zadań. Nie da się tego wyuczyć na pamięć, musisz zrozumieć tajniki realizacji aby, kolejne zlecenia poszły Ci już dużo szybciej i sprawniej. Na początku z pewnością będziesz popełniał błędy, wiele razy coś nie wyjdzie i trzeba będzie poprawiać. Aby zostać specjalistą musisz uzbroić się w sporą dozę cierpliwości i determinacji.

Czy studia są konieczne

Okazuje się, że nie. Nie musisz skazywać się na minimum 3,5 letnie studia by nauczyć się działać w tej branży. Dużo szybciej i w wielu przypadkach efektowniej nauczysz się programowania w specjalnych szkołach, prowadzonych przez specjalistów w branży. Studia, to dobre rozwiązanie dla młodych ludzi, dopiero wybierających swoją drogę życiową. W przypadku osób starszych, dużo mniej prawdopodobne jest to, że ponownie zdecydują się na rozpoczęcie swojej edukacji na uczelni. Na studiach, kolejne etapy nauki rozbite są na semestry. Pozyskujesz zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Proces kształcenia trwa długo a materiał wbrew pozorom przekazywany jest bardzo szybko. W wielu przypadkach, to czego nie rozumiesz, nie jest Ci tłumaczone drugi, trzeci i czwarty raz. Z uwagi na brak czasu i napięty grafik, niektóre kwestie pozostają po prostu bez odzewu wskutek czego sam musisz dochodzić do perfekcji jeżeli chcesz coś osiągnąć.

Nauka w szkole programowania

Nauka w szkole programowania to zdecydowanie dobry pomysł. Tutaj wiedza przekazywana jest w sposób bardzo praktyczny. Pozyskujesz umiejętności, które realnie pomogą Ci poradzić sobie ze stawianymi przed Tobą wyzwaniami. W szkole programowania, pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy całą swoją uwagę przykładają do tego abyś wszystko zrozumiał w takim stopniu, że jeżeli dane zadanie zostanie przed Tobą postawione, będziesz mógł bez problemu sobie z nim poradzić. Dużym plusem są zajęcia w grupach, większość szkół oferuje szkolenia w małych grupach osób, by odpowiednio zająć się każdym z kursantów. Jeżeli czegoś nie zrozumiesz, wiedza zostanie przekazana Ci ponownie – aż do skutku.

Główne zalety rozwiązania

 • odpowiednie zaangażowanie nauczyciela w stosunku do każdego kursanta,
 • praktyczne przekazywanie wiedzy,
 • zaangażowanie wykładowców,
 • motywowanie i dbałość o każdy najdrobniejszy szczegół,
 • pełen profesjonalizm i precyzja działań,
 • w wielu przypadkach elastyczne godziny kursów,
 • indywidualne podejście do każdego problemu.

Jedną ze szkół oferujących szkolenia w miastach Kraków, Wrocław, Warszawa jest IT Academy, sprawdź ich ofertę:

https://it-academy.pl/

https://it-academy.pl/wroclaw/

https://it-academy.pl/warszawa/

Kursy i szkolenia online

Kolejnym sposobem na naukę programowania są szkolenia i kursy online. Jest tego w internecie naprawdę sporo. Możesz znaleźć kurs dla początkujących, średnio zaawansowanych lub zaawansowanych – w zależności od umiejętności. Ceny też są różne. Jakie są główne zalety kursów online:

 • elastyczne godziny nauki – uczysz się wtedy kiedy masz na to ochotę,
 • nauka w dowolnym miejscu na świecie – warunkiem jest dostęp do internetu, możesz uczyć się w domu, autobusie, samochodzie, kawiarni lub gdzie tylko zechcesz,
 • dostęp do wszystkich materiałów oferowanych przez szkolenie – w dowolnym momencie możesz wrócić do czegoś czego nie rozumiesz, lub przejść dalej jeżeli dany temat jest dla Ciebie na tyle zrozumiały, że nie potrzebujesz szczegółowo go przerabiać,
 • kolejne etapy – kursy online podzielone są na etapy, w każdy z nich pozyskujesz wiedzę na temat innego wątku, całość przedstawiona jest w wygodny dla odbiorcy sposób,
 • oglądaj dany film tyle razy ile jest Ci to potrzebne – jeżeli kurs prowadzony jest w formie wideo i coś nie jest dla Ciebie zrozumiałe, filmik możesz odtwarzać tyle razy ile potrzebujesz.

kurs programowania online

Determinacja i motywacja

Nauka programowania nie jest jednak zadaniem prostym. Będziesz musiał przygotować się na porażki i przerabianie jednego tematu nawet po kilka razy. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś z tym tematem do czynienia i dopiero rozpoczynasz swoją drogę jako developer, konieczne będzie poznanie wszystkich tajników i zagadnień, które pozwolą dobrze poradzić sobie ze stawianymi w późniejszym czasie przed Tobą zadaniami. Bez wątpienia, musisz uzbroić się w sporą dozę cierpliwości i determinacji. Motywacją powinny być dla Ciebie efekty pracy i to, że w przyszłości możesz pracować na wymarzonym stanowisku.

Jak zabrać się do działania

Na samym początku postaw przed sobą jasno określone cele, odpowiedz sobie na pytanie czy naprawdę praca na stanowisku programisty jest spełnieniem Twoich marzeń nie jest to bowiem zadanie proste. Wymaga sporo wysiłku, silnej woli i cierpliwości, która niejednokrotnie będzie Ci bardzo potrzebna. Dokładnie zastanów się, jak chcesz się kształcić i ile masz na to czasu. Jeżeli Twój wolny czas jest niemal nieograniczony, możesz zdecydować się na naukę w szkole programowania lub pójście na studia. Jeżeli jednak obecnie pracujesz gdzieś indziej, masz rodzinę i wiesz, że tylko w określonych porach będziesz mógł zająć się kształceniem zdecyduj się na kursy online.

Nauka programowania nie jest zadaniem prostym. Jeżeli uczysz się tego od podstaw, z pewnością niejednokrotnie będzie Ci ciężko. Ważne abyś postawił przed sobą jasny cel, do którego chcesz dążyć. Efektem starań może być praca na wymarzonym stanowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here